Na Heurece využíváme personalizaci a cílenou reklamu. Na základě vašeho chování na Heurece personalizujeme její obsah. Kliknutím na „Rozumím“ nebo jinam souhlasíte také s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete vypnout v nastavení prohlížeče. Rozumím

Jako přihlášený uživatel máte možnost nastavit si zobrazení Heureky.

Zobrazit původní Heureku

Jak pečovat o svého psa?

Podtrhněte krásu svého psa.

main psi

Aby byli psi zdraví a krásní, potřebují podobnou péči jako lidé, a proto se vám bude hodit speciální kosmetika i nástroje. Některé jsou volitelné a záleží jen na vás, zda je do péče o svého psa zařadíte, jiné by měly být součástí výbavy každého pejskaře. Seznamte se s jednotlivými možnostmi, abyste si vybrali přesně to, co váš pes potřebuje. 

Péče o srst

Zastřihovače mohou být poháněny dobíjecím akumulátorem nebo ze sítě. Modely napájené ze sítě jsou většinou výkonnější, ale na druhou stranu musíte být vždy v dosahu zásuvky a při manipulaci vám bude překážet kabel. Stříhání s akumulátorovými modely bývá pohodlnější, ale vždy se podívejte, jak dlouhá je akceschopnost na jedno nabití. Zjistěte si také čas, který musí strávit v nabíječce před dalším stříháním a zda ho lze používat i s kabelem během nabíjení. Při výběru se zaměřte také na výšku nástavcových hřebenů.

Nůžky na stříhání srsti by měly mít oboustranné ostří, které chlupy přeřízne. Z bezpečnostních důvodů volte modely se zakulacenými konci, aby nedošlo k poranění psa v případě, že by sebou trhnul. K vystřihování chlupů na tlapkách, kolem očí nebo uší se hodí nůžky s krátkým ostřím, protože se s nimi dobře manipuluje. K tvarování a sestříhávání srsti jsou vhodnou volbou efilační nůžky. 

Pravidelné česání srsti je důležité nejen z estetických, ale i z hygienických důvodů. Odstraníte tak z kožichu prach, zbytky rostlin a mnohdy i lezoucí klíšťata, a navíc zabráníte zacuchání, které by mohlo způsobit zapaření kůže, nebo dokonce její deformaci. K česání se hodí kartáče, hřebeny, vyčesávací rukavice a prořezávač neboli trimovací nůž. Jejich výběr závisí především na typu srsti.

Typy srsti a péče o ně
  • Krátkou hladkou srst má například boxer, čivava a francouzský buldoček, je nenáročná na údržbu a stačí ji jednou za čas vyčesat proti směru růstu kartáčem. Vhodnou pomůckou k péči o hladkou srst je také vyčesávací rukavice.

  • Dvojitá srst neboli srst s podsadou se skládá ze dvou vrstev z horní drsnější a spodní izolační vrstvy. Nositeli dvojité srsti jsou například husky, akita inu nebo německý ovčák. Srst má dobré ochranné a izolační schopnosti, ale víc se mastí a má sklon k zapáchání. Pro úpravu dvojité srsti se hodí široký kartáč a hřeben s hustými zuby. Srst rozhrňte a češte směrem od pokožky.

  • Drsná neboli hrubá srst je typická třeba pro irské vlkodavy, knírače a foxteriéry. Skládá se opět z podsady a horní drsnější vrstvy. Je charakteristická tím, že nové chlupy vyrůstají ze stejných folikulů jako ty staré a samovolně nevypadávají. A proto je potřeba srst jednou za 3–4 týdny otrimovat neboli vytrhat staré chloupky i s kořínky. K tomu se hodí trimovací nůž. Díky tomu srst zhrubne a bude odolnější.

  • Kudrnatá a dlouhá srst nelíná, ale vyžaduje každodenní kartáčování, pravidelné mytí a stříhání. Jinak by se v ní vytvořily chuchvalce a zplstnatěla by. K rozčesávání se používá v první fázi kartáč s drátky a ve druhé hrablo nebo hřeben. Představitelem kudrnaté srsti je pudl a bišonek a dlouhosrstým plemenem je afgánský chrt a jorkšírský teriér.

  • Bezsrstá plemena potřebují namazat krémem s ochranným UV faktorem a pravidelné rozčesávání chlupů na ocase a na hlavě pomocí měkkého kartáče se štětinami.

V péči o srst hraje důležitou roli také kosmetika, základním přípravkem je šampon. Vybírejte ho podle věku, zdravotního stavu i podle typu a barvy srsti.

Druhy šamponů
  • Štěňata mají citlivější srst a potřebují jemnější šampon než dospělí jedinci. 

  • Na trhu najdete speciální šampony pro různé typy srsti, stejně jako pro různé barvy, které zvýrazňují odstíny. Existují vybělovací šampony, šampony pro tmavou, černou a hnědou srst. 

  • Berte v úvahu také zdravotní stav. Jestliže psa trápí kožní potíže, zvolte jemný, neparfemovaný šampon, který bude určený k řešení konkrétních obtíží. K boji s blechami, klíšťaty a jinými vnějšími parazity jsou vhodné antiparazitní šampony. 

Po umytí můžete použít kondicionér nebo masku. Vyživují a usnadňují rozčesávání. Alternativou jsou spreje k rozčesávání, jež lze používat i na suchou srst. K redukci nadměrného línání slouží speciální spreje proti línání

Po koupání je psům zima, zejména pak těm s dlouhými chlupy, kteří pomalu schnou. Mohli by se podchladit, a proto by se měli vysušit teplým vzduchem. Fénování se doporučuje i jako příprava před stříháním. Fény pro psy připomínají malý vysavač, jsou tiché a velice výkonné. Při výběru fénu se zaměřte na délku napájecího kabelu. Ten by měl být dost dlouhý, abyste dosáhli tam, kam potřebujete.

Mezi užitečné kosmetické přípravky patří také vlhčené ubrousky, jimiž můžete očistit srst, uši i tlapky. Hodí se jak k odstraňování ušního mazu, tak na čištění srsti. Pokud pes zapáchá, ale nechcete ho ještě koupat, můžete použít pudr neboli suchý šampon, jenž pohltí maz i nečistoty, které spolu s pudrem jednoduše vyčešete ze srsti. V domácí psí lékárničce by neměl chybět ani pudr zastavující drobná krvácení. Pokud toužíte po voňavém psovi, pořiďte si speciální parfém, jenž nedráždí pokožku ani čich zvířete.

Péče o oči a uši

K odstranění zbytků očních odměšků (ospalek) slouží kapky a ubrousky na čištění očí. Odstraníte s nimi prach, pyly a jiné nečistoty přilepené na sekret usazený kolem očního okolí. Pravidelným čištěním předejdete vzniku nepříjemných zánětů. Roztoky se nanáší na tampon nebo na papírový kapesník a jemně se jimi stírají nečistoty od vnitřního k vnějšímu koutku. Na zaschlé ospalky použijte roztoku víc a chvíli na nich navlhčený kapesník přidržte, rozpustí se a půjdou snáz odstranit.

Uši psů mají samočisticí schopnost. Ušní maz se dostává z ucha ven obměnou kožních buněk, které se pomalu posunují k vnějšímu okraji. Problém nastává u psů, jimž se tvoří nadbytek mazu, nebo jim rostou v uších chlupy. Zdravé uši jsou růžové, čisté, hladké a bez zápachu a nepotřebují žádné zásahy. V opačném případě je nutné ucho pravidelně čistit pomocí roztoků, které rozpouští ušní maz. Ty se většinou aplikují tak, že se jimi ucho naplní až po okraj. Pak se jemně promne mezi prsty a přebytek tekutiny pes vytřepe. Zbytky pak otřete z ústí zvukovodu papírovým ubrouskem. 

Některým plemenům, jako jsou například pudl, bišonek, maltézáček a knírač, rostou v uších chloupky, které samočištění komplikují. Nalepí se na ně maz a nečistoty a mohou vytvořit ušní zátku. Ta zabrání větrání zvukovodu a dochází ke vzniku zánětu. A proto je potřeba chlupy pravidelně vytrhávat, a to buď ručně, pomocí prstů, nebo pinzetou. Ke zjednodušení vytrhávání se používají speciální depilační pudry.

Péče o tlapky a drápky

Při péči o psa nezapomínejte ani na péči o polštářky. V zimě jsou nadměrně zatěžovány sněhem, ledem a posypovou solí a v létě je ohrožuje rozpálený asfalt a ostré kamení. Pokud se pohybujete se psem po rizikových površích, před i po každé procházce mu ošetřete tlapky speciálním balzámem či krémem. Do opravdu drsných terénů jsou vhodnou volbou psí boty, vypadají úsměvně, ale tlapky spolehlivě ochrání.

Pro majitele zejména dlouhosrstých plemen jsou užitečnou pomůckou nůžky na vystřihování chloupků rostoucích mezi polštářky. Na přerostlé chloupky se může v zimě nabalovat sníh, který způsobuje psovi problémy při chůzi.

K zastřihování drápků slouží speciální kleštičky, jež se podle konstrukce dělí na dva typy: gilotinové a stranové kleště. Gilotinky jsou univerzální a hodí se pro různé velikosti psů, stranové modely vybírejte podle velikosti zvířete. Vždy zastřihávejte jen drápky, u nichž vidíte lůžko, jinak hrozí, že byste mohli psa střihnout takříkajíc do živého.

Péče o zuby 

Podobně jako u lidí se i u psů usazuje na zubech zubní plak. Ten je základem pro zubní kámen, který pak zapříčiňuje zánět dásní a zápach z tlamy. Na trhu existují tablety a kapky, které odstraňují zápach, plak, a dokonce i zubní kámen. Obsahují většinou mořskou řasu Ascophyllum Nodosum, jež obsahuje velké množství jódu. Pokud má váš pes hodně zanesený chrup nebo má zanícené dásně, nechte mu nejprve očistit chrup u veterináře.

Zubní kartáčky pro psy mají mnoho podob. Některé vypadají jako ty lidské, jiné se nasazují na prst a další připomínají gumové psí hračky a psi si s jejich pomocí čistí zuby sami během okusování. Užitečným doplňkem jsou také speciální zubní pasty pro psy. Jsou ochucené, psům chutnají a nechají si díky nim čistit zuby mnohem ochotněji.

K osvěžení dechu psa můžete použít tablety nebo ústní sprej. Neutralizují zápach a zpříjemňují soužití se psem.

Rady

Pravidelná péče o psa 

Pravidelnost, množství a typy úkonů přizpůsobte potřebám svého psa. Každé plemeno a mnohdy i jedinec potřebuje specifickou péči. To, co bude vyhovovat německému ovčákovi, nebude vyhovovat pudlovi nebo mexickému naháči. U nespolupracujících psů budete potřebovat další osobu, která psa u některých úkonů přidrží. 

Jak správně koupat 

Frekvenci koupání přizpůsobte typu srsti, plemenu, aktivitě, místu, kde se pohybuje, a také jeho zdravotnímu stavu. Psy s dlouhou a kadeřavou srstí je většinou potřeba koupat častěji, ideálně každé 2 měsíce, ostatním stačí koupel 2x ročně nebo dle potřeby.

Psa koupejte ve vytopené místnosti, bez průvanu. Do vany či sprchového koutu vložte neklouzavou podložku, na kterou ho postavíte. Osprchujte ho vlažnou vodou tak, aby se srst na celém těle namočila, dávejte pozor, aby se psovi nedostala voda do uší. Na několik míst naneste šampon, důkladně promněte a vytvořte pěnu. Opět buďte opatrní, abyste nezasáhli oči a uši. Pak všechen šampon důkladně opláchněte. Do vlhké srsti můžete vetřít masku nebo kondicionér, který chlupy vyživí a pomůže s rozčesáváním. Po uplynutí doby působení smyjte vodou. 

Po koupání osušte psa ručníkem a nechte ho otřepat, volně uschnout nebo ho vyfénujte a vykartáčujte. Pokud ho budete po mytí stříhat, fénování a rozčesávání určitě nevynechávejte. Srst by se zacuchala a hůř by se s ní pracovalo.

Jak stříhat srst

Před stříháním srst dobře rozčešte. Začněte kartáčem a postupujte od hlavy směrem k zádi a pak opačným směrem. Následně vyměňte kartáč za hřeben a celý proces zopakujte. Rozčešete tak zbylá zacuchání. Pokud narazíte na filcovatou srst, nastříkejte na dané místo rozčesávač, promněte a rozčešte, půjde to snáz. Některé rozčesávače srst omastí, takže je používejte spíš před koupáním. Jakmile je srst dokonale rozčesaná, můžete začít se stříháním. 

Jak stříhat drápky

Pokud si pes neobrousí drápy běžnými aktivitami (hrabáním, chůzí po tvrdém povrchu) sám, musíte mu je zkracovat pomocí speciálních kleštiček. Podívejte se na dráp proti světlu, podle toho poznáte, kam zasahuje lůžko, jemuž se musíte vyhnout. Dráp zastřihujte postupně po 1–2 mm, až se dostanete do ideální 3mm vzdálenosti od lůžka. Černé, neprůsvitné drápy nechte psovi zastřihnout raději u veterináře. Nezapomínejte pravidelně kontrolovat i drápy na paspárkách neboli pátých prstech, které má pes výše na vnitřní straně předních a někdy i zadních nohou.

Jak čistit oči

Každé ráno očistěte psovi z očí ospalky. Jinak se přilepí k srsti, začnou na sebe nabalovat nečistoty, které mohou způsobit zánět. Ideálním pomocníkem k pravidelnému čištění jsou oční roztoky s dezinfekčními účinky. Stačí, když nakapete několik kapek na kosmetický ubrousek nebo tampon a setřete. Pokud psovi zasahují chlupy do očí, ostříhejte je nebo stáhněte gumičkou. 

Kdy navštívit veterináře?

Pokud je čištění zanedbáno, a dojde tudíž k uvíznutí cizího tělesa v uchu či oku a zanítí se, je vhodné navštívit veterináře, jenž stanoví další postup. Takového psa poznáte podle toho, že je očividně neklidný, často třepe hlavou, škrábe se v oblasti hlavy nebo si tře uši/oči předními tlapami. Oči jsou zarudlé, oteklé, výrazně slzí nebo produkují hlenovitý, až hnisavý výtok. Zanícené uši jsou většinou zarudlé a zapáchají. Návštěvu veterináře neodkládejte ani u vážnějších kožních zánětů.

Dodržujte návod k použití

Před použitím jakéhokoli přípravku i nástroje si důkladně přečtěte návod k použití a řiďte se jím. Nedbalým používáním byste mohli psovi ublížit místo toho, abyste mu pomohli.

Alergie na přípravek 

Pokud používáte jakýkoli kosmetický přípravek poprvé, dobře svého psa sledujte. Pokud se bude po použití nadměrně škrábat, okusovat se, bude se třít o zeď, nábytek či podlahu, objeví se otok, kůže bude zarudlá a očividně podrážděná nebo bude kýchat, je pravděpodobně na přípravek alergický. Pokud reakce do několika hodin neodezní, navštivte veterináře. Znovu přípravek nepoužívejte a příště se zaměřte na přípravky označené jako hypoalergenní.